Перший епізод подкасту «Інсайдер UGW»: про українське гральне законодавство та прогнози запуску ринку. Думка юриста Іллі Мачаваріані

Перший епізод подкасту «Інсайдер UGW»: про українське гральне законодавство та прогнози запуску ринку. Думка юриста Іллі Мачаваріані
22.09.2020

Організатор масштабної галузевої виставки Ukrainian Gaming Week 2021 – компанія Smile-Expo – запустила подкаст «Інсайдер UGW», під час якого професіонали грального бізнесу та досвідчені експерти з різних сфер обговорюватимуть поточну ситуацію на гемблінг-ринку України, розбиратимуть головні тренди галузі та перспективи індустрії. Ведучим подкасту став бренд-амбасадор UGW Лаврентій Губін.

У першій серії подкасту «Інсайдер UGW» Лаврентій поспілкувався з досвідченим юристом Іллею Мачаваріані. В інтерв’ю експерт розповів про неточності, які є у фінальній версії закону про легалізацію грального бізнесу, і правила, які ще варто прийняти Верховній Раді. Він оцінив підхід, який обраний для визначення вартості гральних ліцензій, а також озвучив прогноз щодо термінів запуску грального ринку.

Докладніше про теми, які експерти обговорювали під час першого епізоду подкасту, читайте далі.

Інтерв’юер: Лаврентій Губін (Л. Г.)

Респондент: Ілля Мачаваріані (І. М.)


Л. Г.: Ми знаємо, що закон підписаний, але в ньому є деякі розбіжності. Яка зараз ситуація на гральному ринку України та чого варто очікувати в найближчому майбутньому?

І. М.: Зараз ситуація така, що закон підписаний президентом. Також відомо, що закон містить декілька розпоряджень, що суперечать одне одному. Мова йде про ті, які визначають гральну комісію. І це головна розбіжність, наявна в тексті. Я думаю, що частина відповідей на запитання про те, що відбувається зараз, повністю співвідноситься з цією проблемою, бо в Україні потрібно доповнити закон з огляду на розбіжності. А потім усе інше.

Далі ми чекаємо на дві речі: першу – затвердження правил оподаткування грального бізнесу, яке має відбутися, сподіваємося, у найближчі тижні, і другу – це визначення органу, що регулює галузь, – гральної комісії.

Щоб прийти до призначення комісії, потрібні доповнення до закону, бо в документі містяться дві суперечливі норми. В одному положенні зазначено, що комісію призначає безпосередньо Кабінет Міністрів України, а в другому йдеться про те, що гральну комісію формує профільний комітет Верховної Ради.

Головне, чого варто очікувати зараз, це поправки в законі в технічній частині про регулятор, і друге, що нам необхідно, – прийняття податкового законодавства. І вже після цього нам варто прийняти набір відповідних регуляцій. Частина з них є в самому законі, наприклад, щодо системи онлайн-моніторингу, умов ліцензування. Однак дечого немає в законі, і я думаю, усе це з’явиться, як тільки сформують комісію.


Л. Г.: Яка зараз ситуація з формуванням регулювального органу?

І. М.: У найближчі тижні уряд України відкриє так зване вікно, де всі зацікавлені в українському гральному бізнесі можуть надати свої запити та документи, поставити запитання щодо закону. Це вікно буде першим кроком до створення комісії.

Поточна ситуація така: уряд України, керівні органи готують документ, що охоплює діяльність гральної комісії, – які дії має робити комісія, а які дії вона здійснювати не має права. Тому, я думаю, десь протягом двох тижнів ми щось дізнаємося про майбутній регулятор.

Не впевнений, що зараз ми дізнаємося, хто буде регулятором, я маю на увазі конкретних персон. Але почекаймо декілька тижнів, перш ніж робити остаточні висновки. Зараз, мені це достеменно відомо, є документ, який описує повноваження регулятора. І цей документ має бути завершений і прийнятий, а вже після цього ми опинимося в ситуації, коли почнеться боротьба за місце в комісії.


Л. Г.: Чи потребує закон про легалізацію гральної діяльності доповнень?

І. М.: У законі є таке, що я не впевнений, що міжнародні оператори можуть прийняти.

Наприклад, візьмемо систему онлайн-моніторингу. Згідно із законом, вона має занадто глибоко інтегруватися з оператором. А регулятор повинен мати повний доступ до всіх серверів і даних системи оператора. Що, якщо чесно, необґрунтовано, як я думаю.

Це не дуже поширений підхід як у Європі, так і в усьому світі. Я знаю лише один приклад такої системи, схожої на ту, що передбачається законом. Це Італія. Цій країні знадобилося два роки та багато коштів на створення відповідної системи.

І потім, навіть якщо є система та повний доступ до GGR кожного оператора, я не впевнений, що це того варте. По-моєму, краще запустити систему швидше, щоб ліцензійні збори були знижені. До того як онлайн-система буде запущена, збори сплачуються в триразовому розмірі.

Зараз найважливіше – це знайти спосіб запустити систему онлайн-моніторингу якнайшвидше. Може бути, навіть не маючи якихось важливих частин системи, але забезпечивши зменшення ліцензійних зборів.


Л. Г.: Відповідно до закону, вартість ліцензій залежить від розміру мінімальної заробітної плати. У 2021 році мінімальна зарплата в Україні збільшиться, а це означає, збори в наступному році також зростуть. Наскільки такий підхід поширений?

І. М.: Загалом, це дійсно незвичайний підхід. З іншого боку, цей механізм забезпечить індексацію вартості ліцензії. І в законі зазначено, що розмір ліцензійних зборів фіксується на момент отримання ліцензії. Тому якщо ви отримаєте ліцензію, наприклад, у березні 2021 року ваша вартість ліцензії буде фіксована за рівнем 2021 року.

Тому оператори, які вийдуть на ринок у 2020 чи 2021 році, отримають вигоду від цього, бо в майбутньому платитимуть менше за ліцензію.

З іншого боку, також цікаво уявити цю ситуацію так. Оператор отримав ліцензію у 2021 році. Ціна ліцензії зафіксована на наступні п’ять років, і коли він приходить до регулятора у 2026 році, щоб подати заново на ліцензію та продовжити працювати в Україні, виявляє, що її вартість зросла в п’ять разів. Це може створити велику різницю між ціною, яку компанія заплатить у перший термін за перші п’ять років ліцензії, і ціною за наступні п’ять років. Це теж двояка ситуація, яку варто враховувати всім, хто виходить на ринок.


Л. Г.: Яка ймовірність того, що гральні ліцензії можна буде купити до кінця 2020 року? Чи є шанс, що вдасться швидко прийняти всі необхідні документи та запустити ринок?

І. М.:Поки не визначений регулятор, немає податкового законодавства, немає підзаконних актів, практично не можливо видати ліцензію без усіх необхідних процедур. Якщо немає ліцензійних вимог, немає можливості видавати ліцензію.

Є сильний намір в уряді запустити ринок якомога швидше. І я говорю не про місяці, а про тижні. Доходи від грального бізнесу вже враховані в бюджеті 2020 року, і вони величезні. Уряд має бути впевнений, що отримає гроші в цьому році.

З цієї причини я б сказав, так, можливо, усе відбувається до кінця року. Я вважаю варто бути обережним у прогнозах.


Л. Г.: Ми з вами познайомилися на заході від Smile-Expo, і це виявилося дуже корисним. Чи плануєте ви відвідати Ukrainian Gaming Week?

І. М.: Так, звісно, я відвідаю Ukrainian Gaming Week. Чудовий захід. Це буде перша виставка після прийняття закону.


Масштабний галузевий івент Ukrainian Gaming Week 2020 відбудеться 24-25 лютого. Подія передбачає дводенну виставку, експертну конференцію, відкритий лекторій, нагородження UGW Awards та атмосферну вечірку.

Приєднуйтесь та отримайте шанс особисто зустрітися з провідними професіоналами ринку!

Програма події >>>

Підпишіться, щоб отримувати новини