Азартні ігри у Великобританії за кредитними картками будуть заборонені у 2020

Азартні ігри у Великобританії за кредитними картками будуть заборонені у 2020
06.03.2020

Влада Великобританії продовжує боротися з негативним впливом гемблінгу на громадян країни. З квітня 2020 року Комісія з азартних ігор (UK Gambling Commission, UKGC) вводить заборону на використання кредитних карток для азартних ігор. Навіщо вона потрібна?

Сектор гемблінгу в UK розвивається понад 10 років. У 2005 році був прийнятий закон про азартні ігри, створений спільними зусиллями представників гральної індустрії та державних законодавчих органів. Документ регулює всі можливі види гральної діяльності, зокрема лотереї, тоталізатори, казино, ігрові автомати та багато інших.

Закон остаточно набув чинності у вересні 2007 року, оскільки знадобився час на створення UKGC, а також донесення всіх правил і стандартів до підприємців та охочих відкрити свій гральний бізнес у Великобританії.

Після цього уряд неодноразово приймав додаткові регуляторні норми, щоб забезпечити ефективну роботу галузі, захистити права споживачів і перешкодити розвитку лудоманії. Одним з останніх нововведень став закон, який забороняє використовувати кредитні картки для гемблінгу.

Азартні ігри з кредитних
карток будуть заборонені у квітні

За всі обмеження та дозволи для грального бізнесу в Англії відповідає UKGC – офіційний регулятор, який контролює роботу більшості гральних операторів у країні. Виняток становить спортивний беттінг, за який відповідає Sports Betting Intelligence Unit – окремий підрозділ самої комісії.

До складу UKGC входить дев’ять основних членів і голова, у загальному штаті працює 280 осіб, частина з них зайнята в регіонах. Комісія займається ліцензуванням і складанням річних звітів для уряду, має право здійснювати перевірки, накладати стягнення за порушення закону, а також формувати нові законодавчі норми.

Минулого року UKGC було прийнято рішення про заборону грального бізнесу, що дозволяє клієнтам у Великобританії використовувати кредитні картки для ставок. Перед цим регуляторний орган провів відповідні дослідження та консультації, на які пішло чотири місяці.

Згідно з даними UK Finance, 800 000 клієнтів використовують для ставок в азартних іграх кредитні картки. UKGC провела окреме дослідження, згідно з яким 22% клієнтів онлайн-закладів, які використовують ці платіжні засоби, належать до проблемних гравців. Через можливість грати на кредитні гроші їхнє становище може погіршитися.

З огляду на обставини, що склалися, UKGC випустила заборону, яка набуде чинності 14 квітня поточного року. Вона поширюється на всі азартні ігри онлайн- та офлайн-формату, окрім наземних пунктів купівлі лотерейних білетів. Відповідно до закону, заборонено використовувати для азартних ігор і ставок у них кредитні картки – це має убезпечити вразливі верстви населення та запобігти розвитку лудоманії.

Чому був прийнятий закон
про заборону кредитних карток

UKGC регулярно проводить дослідження та збирає дані від інших організацій про рівень проблемного гемблінгу в країні. Згідно з офіційною інформацією, Великобританії вдається цілком успішно боротися з порушенням прав користувачів і розвитком лудоманії.

За результатами опитування національної служби охорони здоров’я, у 2018 році в азартних іграх брало участь 39% користувачів у віці 16 років. Також стало відомо, що 8% респондентів робило ставки на спорт онлайн, а 3% користувалося послугами ігрових автоматів. Загальний рівень проблемного гемблінгу становив 0,5%.

Нові дослідження показують, що 22% онлайн-гравців, які використовують кредитні картки, страждають від гральної залежності або ж схильні до неї. У деяких користувачів через це з’явилися великі заборгованості перед банківськими структурами.

Глава UKGC у Сполученому Королівстві Ніл Макартур стверджує, що використання кредитних карток для азартних ігор здатне принести незахищеним верствам населення великі фінансові збитки. Це пов’язано з тим, що залежні люди грають на ті гроші, яких у них фактично немає, що погіршує їхнє матеріальне становище та спричиняє розвиток лудоманії.

Експерт не заперечує, що певний відсоток користувачів застосовує кредитні картки для азартних ігор, оскільки це зручно – такі люди можуть бути незадоволені введенням заборони. Попри це, прийняти закон необхідно, оскільки ризики для інших людей занадто високі. Ніл Макартур запевняє, що UKGC уважно стежитиме за введенням заборони на кредитні картки та змінами на ринку азартних ігор, які вона викличе потім.

Окрім новини про заборону використовувати кредитні картки, глава UKGC повідомив, що вживатимуться й інші заходи щодо захисту споживачів від негативного впливу гемблінгу та зниження шкоди від азартних ігор. Для цього комісія вже багато років співпрацює з гральними операторами та представниками фінансової галузі, обговорюючи та формуючи відповідні законодавчі межі.

Як діятиме закон

Заборона кредитних карток для азартних ігор поширюється на всі види наземного й онлайн-гемблінгу. Водночас вона не стосується тих видів лотерей, де оплата проводиться особисто клієнтом: наприклад, наземних пунктів із продажу квитків. На території Великобританії придбати їх можна в супермаркетах і газетних кіосках поряд з іншими продуктами, тому введення обмежень і на цю сферу викликало б труднощі в роботі подібних точок.

Виняток було допущено з тієї причини, що ритейлери національної лотереї чітко дотримуються всіх правил боротьби з лудоманією та знають, як перешкоджати надмірному захопленню азартними іграми. Щодо потенційної небезпеки ігор національної лотереї, то на їхню частку припадає найнижчий рівень проблемного гемблінгу серед усіх його видів – тільки 1%.

Основні лотерейні оператори вже обмежили транзакції, які проводяться за допомогою кредитних карток, і ввели добровільні заходи щодо припинення таких розрахунків. До цього списку входить національна лотерея, яка більше не приймає платежі з кредиток для купівлі квитків та участі в онлайн-розіграшах.

Мультитехнічна система
самообмеження GAMSTOP

За останні кілька років UKGC формувала та впроваджувала різні правила щодо обмежень на гемблінг. Найважливіші з них стосувалися перевірки віку користувачів, які хочуть отримати доступ до азартних онлайн-ігор. Також були впроваджені окремі обмеження для безкоштовних ігор, сформовані норми проведення рекламних кампаній, повне керівництво, що стосується тих даних, які гемблінг-оператори зобов’язані надати потенційним клієнтам.

Починаючи з 31 березня онлайн-оператори країни повинні зареєструватися в мультитехнічній системі самообмеження GAMSTOP. Вона розроблена спеціально для гральних ресурсів в Інтернеті та дає клієнтам змогу самостійно обмежити собі доступ до азартних ігор від різних операторів, подавши лише одну заявку.

На території Великобританії діє безліч постачальників азартних послуг, усі вони можуть приймати від користувачів заявки на самообмеження. Оскільки писати кожному оператору окремо – клопітка справа, UKGC вирішила спростити процес, зібравши всіх у єдиній системі. Користувач, який подасть туди запит, буде заблокований у всіх гральних операторів відразу.

Ніл Макартур з UKGC повідомляє, що багато компаній уже приєдналися до GAMSTOP на добровільних засадах, але з 31 березня це стане обов’язковим для всіх без винятку. Він вважає, що компанії зобов’язані робити все, щоб боротися з поширенням лудоманії та знижувати ризик від азартних ігор.

Формування подібних обмежень входить до програм із реалізації Національної стратегії зменшення шкоди від азартних ігор. Поряд із системою GAMSTOP використовуватимуться й інші способи обмеження доступу, такі як програмне забезпечення для заборони азартних ігор і блокування платіжних карт.

Інші обмеження
для гральних операторів

Жорсткі обмеження для гральної індустрії вводяться у Великобританії з 2014 року. Тоді сформували гранично чіткі принципи боротьби з відмиванням грошей. Уже у 2018 році були прийняті правила щодо роботи терміналів із фіксованими ставками FOBT – законом встановили верхню межу можливої ​​ставки. З початку квітня 2019-го податок на онлайн-гемблінг зріс на 6%.

Минулого року міністри Департаменту з цифрових технологій, культури, ЗМІ та спорту провели офіційні зустрічі з представниками банківських структур і гральними операторами. На них обговорили, як саме компанії в Англії можуть застосовувати нові технології та дані користувачів, щоб запобігати поширенню небезпечного гемблінгу та розвитку лудоманії в населення. Зокрема, йшлося про заборону кредитних карток.

Більшість великих банків у країні вже давно впроваджує заходи, які дають клієнтам можливість забороняти транзакції, пов’язані з азартними іграми. Зробити це можна через мобільні додатки. Представники уряду також заручилися зобов’язаннями від провідних гемблінг-операторів ринку UK і отримали 100 мільйонів фунтів стерлінгів на лікування проблемних гравців.

Висновки

Гральна індустрія у Великобританії – одна з найрозвиненіших та якісно врегульованих, попри численні обмеження. Це пов’язано з тим, що вже прийняті закони постійно доповнюються відповідно до поточних потреб ринку та населення, а UKGC співпрацює з операторами та фінансовими установами в питаннях формування нових правил.

Підпишіться, щоб отримувати новини