«Легальна діяльність вигідна для всіх сторін» – керівник юридичного відділу Endorphina Ltd Якуб Коломіченко

«Легальна діяльність вигідна для всіх сторін» – керівник юридичного відділу Endorphina Ltd Якуб Коломіченко
16.03.2020

Які переваги дає ведення азартного бізнесу в правовому полі і навіщо гральним операторам потрібно ретельно вивчати ринок перед отриманням ліцензії для роботи в новій юрисдикції? Про це в інтерв’ю для Ukrainian Gaming Week 2020 розповів Якуб Коломіченко – керівник юридичного відділу Endorphina Ltd.

Якуб – експерт у сфері інтелектуальної власності та грального законодавства. Спеціалізується на питаннях ліцензування та регулювання азартного бізнесу. Очолює юридичний відділ у компанії Endorphina Ltd, яка займається розробкою грального софту для інтернет-казино.

Докладніше про важливість прийнятного регулювання гральної галузі та наслідки, до яких може призвести ведення несанкціонованого азартного бізнесу, – далі в інтерв’ю.

Інтерв’юер: Ukrainian Gaming Week (UGW)
Респондент: Якуб Коломіченко (Я. К.)

UGW: З якими юридичними обмеженнями можуть зіткнутися розробники ігор і софту, які виходять на нові ринки? Що необхідно враховувати?

Я. К.: Перше запитання, яке повинні поставити собі виробники ПЗ, стосується цільового ринку.

Є безліч ринків, що регулюються тією чи іншою мірою. Для роботи на них зазвичай потрібна ліцензія чи сертифікати. Іноді ці вимоги прості, але часто доводиться стикатися з доволі складним процесом ліцензування чи сертифікації.


UGW: Які законодавчі норми ви вважаєте оптимальними для розвитку грального бізнесу? У яких країнах регулювання реалізовано найбільш успішно?

Я. К.: Хотілося б побачити єдиний ринок із єдиним законодавством. Але зараз це всього лише мрія. Завжди потрібно дотримуватися зростаючих вимог кожної юрисдикції.

У яких країнах найбільш успішне регулювання? Складне запитання, і замість суб’єктивного висновку я виберу нейтральну відповідь – залежно від обставин.


UGW: Які переваги отримує гральний бізнес, працюючи не в тіні, а повністю легально?

Я. К.: Легальна діяльність вигідна для всіх сторін. Гравці перебувають під захистом і можуть бути впевнені в тому, що отримають свій виграш. Держава в особі регулювального органу отримує користь у вигляді податків, а оператори можуть зосередитися на своїй справі, не побоюючись, що їхні банківські рахунки заморозять і сайти потраплять до чорного списку. Це потрійний виграш. Однак така ситуація можлива тільки за грамотного законодавства та поступливого регулятора.


UGW: Як у країнах Європи забезпечують дотримання принципів відповідальної гри? Чому це важливо для гральної галузі?

Я. К.: Сьогодні практично в кожній країні Європи є власне регулювання грального бізнесу, яке передбачає дотримання принципів відповідальної гри. Чому це важливо? Індустрія азартних ігор – легка здобич, тому ми повинні переконати представників влади в необхідності її регулювання.

Повна заборона гральної діяльності призведе до розвитку підпільного ринку. Потрібно піднімати питання чесного та прийнятного регулювання для досягнення виграшного становища, про яке згадувалося вище.

Щодо індустрії, ми повинні поводитися відповідально, щоб не очорнити свою репутацію та довести громадськості, що правильно організований гемблінг – це просто один із видів розваги.


UGW: Які компетентні органи видають сертифікати відповідності стандартам відповідальної гри? Як отримати такі документи?

Я. К.: Зазвичай влада видає ліцензії на гральний бізнес, а не сертифікати відповідності стандартам відповідальної гри. Майже всі європейські країни створили власне регулювання азартних ігор. У нього також входять вимоги щодо відповідальної гри.

Оператори, які хочуть отримати ліцензію для певного ринку, повинні дотримуватися встановлених норм щодо реклами, залучення клієнтів і організації ігор. На кожному ринку аспекти регулювання різняться.


UGW: Яким нормам повинні відповідати гральні заклади, щоб отримати такий сертифікат?

Я. К.: Це комплексне регулювання, яке відрізняється в кожній юрисдикції. Оператори повинні самі проводити значну частину досліджень перед отриманням ліцензії для нової юрисдикції. Те, що оператор відповідає законодавчим вимогам Мальти ще не означає, що він автоматично може працювати у Великобританії чи Швеції на тих самих умовах.


UGW: Чи обов’язково гральним операторам отримувати сертифікат відповідності стандартам відповідальної гри? Які наслідки чекають на тих, хто не дотримується правил?

Я. К.: Сертифікати відповідності зазвичай видаються разом із ліцензією на гральну діяльність, яка необхідна для роботи в межах певної юрисдикції. У разі ведення несанкціонованого бізнесу без ліцензії оператор може зіткнутися з різними проблемами: чорний список, блокування платежів, штрафи, а в деяких випадках навіть кримінальне переслідування.


UGW: Про що ви розповісте на UGW 2020 і кому буде особливо корисною ця інформація?

Я. К.: Я розповім про останні тенденції в питаннях відповідальної гри у 2020-2021 роках, а також згадаю досвід Європи щодо захисту клієнтів.

Через те, що зараз ведеться робота зі створення нового регулювання в Україні, я хочу поділитися нашим досвідом і труднощами, з якими зіштовхуємося щодня на інших регульованих ринках. Упевнений, що це стане чудовою вступною промовою для такого насиченого дискусіями та доповідями дня.


16 червня Якуб виступить на Ukrainian Gaming Week 2020. Гості заходу зможуть послухати доповідь експерта та поставити йому запитання.

Програма події ►►►

Підпишіться, щоб отримувати новини