Рейтинг успішних компаній в українському лотерейному бізнесі

Рейтинг успішних компаній в українському лотерейному бізнесі
18.11.2019

Зараз в Україні офіційно дозволений лише такий вид азартного бізнесу, як лотереї. Попри це, подібних компаній на ринку не так і багато. Які ж оператори успішно працюють у країні і чи вплине на їхню діяльність закон про легалізацію?

Розвиток лотерейного
бізнесу в Україні

Після заборони азартних ігор у 2009 році в країні стали легальними тільки лотерейні компанії. Окрім них, в Україні дозволена діяльність спортивних покерних клубів, а букмекерські контори працюють у напівофіційному режимі за ліцензіями лотерейних операторів та аналітичних центрів.

Лотерейна справа розвивалася ще з часів СРСР, коли офіційно були дозволені лише державні лотереї. Після проголошення незалежності та до офіційної заборони азартний бізнес в Україні процвітав: у 2008 році доходи ринку досягли €967 млн, із яких лотерейні – €66 млн. Водночас компанії отримували ліцензії та відраховували за це виплати до державної казни.

У 2009 році на ринку залишилися чотири оператори, які отримали ліцензії ще до заборони:

  • Patriot Limited;
  • MSL LLC;
  • Українська національна лотерея (UNL);
  • «Ощадбанк».

У наступні кілька років усі азартні компанії поступово переорієнтувалися в лотерейних операторів, по суті, ними не будучи. Уже у 2013 році 80% лотерей у країні проводилися за правилами, схожим на правила заборонених азартних ігор (дані Мінфіну).

У 2013 році велика частина ринку належала компанії MSL, але внаслідок санкцій із боку держави на перше місце вийшов оператор UNL. Зараз практично всі лотерейні офіси, які працюють у країні, проходять легалізацію саме через UNL.

Рейтинг українських
операторів лотерей

Кілька разів в уряді робили спроби узаконити азартні ігри, одна з яких відбулася у 2015 році та не мала успіху. Пробитися в легальну сферу вдалося лише спортивному покеру, який був офіційно дозволений у 2018 році. У сфері лотерей залишилися працювати найбільші компанії, які розділили між собою ринок.

  1. Українська національна лотерея (УНЛ)

Найбільший оператор країни, у список якого потрапили відомі лотереї: «Супер Лото», «Кено», лото «Максима» та безліч інших дрібніших розіграшів на невеликі джекпоти. Заснована компанія УНЛ в 1997 році, сьогодні вона практично монополізувала гральний ринок України.

УНЛ є членом Всесвітньої та Європейської лотерейних асоціацій. Зараз компанія вважається найбільшим платником податків серед лотерейних операторів у країні, у 2018 році вона перерахувала в бюджет 199,6 млн гривень. Під егідою УНЛ працюють такі бренди, як «Фаворит Спорт» і «Парі Матч».

  1. «Молодьспортлото» (MSL)

Цій компанії належать бренди «Лото Забава», «Спортліга», «Мегалот», «Золотий Тріумф» та інші лотереї. Лотерейний оператор почав своє існування в 1998 році, у 2016-му компанія отримала сертифікат про офіційний рекорд України за найбільшу кількість мільйонерів.

Аж до 2014 року, коли на MSL стали поширюватися санкції за діяльність на окупованих територіях і підозри у зв’язках із російськими інвесторами, компанія вважалася найбільшою в країні.

MSL входить до членів відомих лотерейних асоціацій світу. У 2019 році оператор отримав «Сертифікат відповідності стандартам відповідальної гри» вищого рівня від WLA (Всесвітньої лотерейної асоціації).

  1. «Патріот»

Компанія, заснована в 1997 році, спеціалізується на організації моментальних лотерей. Усього оператор проводить орієнтовно 30 розіграшів, серед яких лотереї «Ельдорадо», «Козирна масть», «Супер гол» і багато інших.

Серед партнерів оператора «Патріот» значаться державні підприємства «Ощадбанк» і «Укрпошта», де поширюються квитки цих лотерей.

Як вплине на лотерейні
компанії зміна законодавства

На думку президента оператора MSL Георгія Ложенка, зараз ринок лотерей в Україні регулюється дуже погано. Серед головних причин, які стримують розвиток компаній, фахівець називає невигідну систему оподаткування та непрозорі умови ліцензування.

Георгій зазначає, що через податки навіть на найменші виграші люди звертаються до послуг тіньових компаній, посилюючи позиції нелегального грального ринку. Нові регуляторні норми водночас складно назвати ідеальними для лотерейних операторів, оскільки вони дають переваги залам із ігровими автоматами.

Також президент MSL вважає, що держава зобов’язана ввести обов’язкову сертифікацію компаній на предмет принципів відповідальної гри. Вимоги написані Європейською асоціацією лотерей, а отримання такого сертифіката свідчить про чесність оператора та прозорі умови його діяльності.


Дізнатися більше про гральний ринок України, поспілкуватися з експертами галузі та вислухати їхню думку щодо закону про легалізацію азартного бізнесу ви зможете на виставці грального софту й обладнання Ukrainian Gaming Week 2020. Івент відбудеться в Києві 15-16 квітня.

Дізнатися більше про програму заходу ►►►

Підпишіться, щоб отримувати новини