Розгляд законопроєкту № 2285-д триває: думка голови ВСПІР Ігоря Макієвського

Розгляд законопроєкту № 2285-д триває: думка голови ВСПІР Ігоря Макієвського
01.07.2020

Учора, 30 червня, у Верховній Раді України узялися до другого читання законопроєкту № 2285-д, який передбачає легалізацію азартного бізнесу. Як повідомляє УНН, на 15:00 було розглянуто 126 правок із 3500. Сьогодні розгляд проєкту закону продовжився, і вдалося обробити навіть більше правок.

Голова Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців індустрії відпочинку й розваг (ВСПІР) Ігор Макієвський поділився з нами своєю думкою щодо тексту законопроєкту, представленого до другого читання.

«Текст, який підготовлений до другого читання, містить, на нашу думку, зайву зарегульованість ринку. У законопроєкті прописано дуже багато норм і вимог, які в сукупності дуже складно виконати та які безпосередньо впливають на такий показник, як простота ведення бізнесу. Так ось, “простота ведення ігрового бізнесу” в Україні дуже складна, якщо так можна сказати.

Також ми виокремлюємо дуже високу ціну входу на ринок і ліцензійні платежі, які ще для міста Києва і для якихось певних локацій можуть бути прийнятними, але для більшості регіонів та українського бізнесу – дуже високі та непідйомні. У результаті, за нашими оцінками, якщо буде прийнятий формат легалізації, який підготовлений до другого читання в комітеті, то бюджет отримає від грального ринку десь у 10 разів менше – орієнтовно 30-50 мільйонів доларів на рік, замість того, щоб отримати від 300 мільйонів до пів мільярда доларів на рік за прозорого, зрозумілого підходу та регулювання.

Нагадаю, що експерти виділяють грузинський і білоруський підходи до регулювання грального ринку. Ці країни ближчі до нас за менталітетом і зрозуміліші за ринком. Так ось, грузинський містить буквально три ліцензійних платежі, вірніше – велику загальну ліцензію, патенти та платіж до місцевого бюджету. Причому в них є диференціація платежів залежно від регіону та його економічного стану. Сенс такий: у них високі платежі, але бізнес платить три платежі на рік і на цьому його відносини з державою, так би мовити, закінчуються. Іншими словами, бізнес виконав свої зобов’язання перед державою та спокійно, без нервів може вибудовувати свою роботу.

У Білорусі інша система. Держава обкладає дохід від цього бізнесу через систему онлайн-моніторингу. У такий спосіб там платежі менші за показниками, але оподатковувана база ширша завдяки тому, що вони контролюють практично кожен автомат.

У нас же законодавець зробив мікс із грузинського та білоруського підходів, об’єднавши їх в одному законопроєкті. Присутні й дуже високі ліцензійні платежі, і система онлайн-моніторингу, яка передбачає ще й податок із доходу. Усе це разом створює гримучу суміш, яка не тішить ні внутрішніх, ні зовнішніх інвесторів.

Якщо говорити про інвестиційну привабливість грального ринку, то її практично немає. Тому про яку конкуренцію можна говорити? Якщо не буде вигідно інвестувати в Україну, зокрема в азартну індустрію, то ніхто й не буде вкладати гроші. Надаватимуть переваги ринкам Білорусі, Грузії, Болгарії, – тим, де цей бізнес врегульовано ефективніше.

Але є надія, що все-таки здоровий глузд візьме гору. Бо якщо взяти закон “для галочки” – це не той варіант, який, об’єктивно, потрібен усім. Адже треба запускати економіку, економічні процеси, супутній бізнес, створювати робочі місця. Для цього потрібно жити реаліями та розуміти, у якій економічній ситуації перебуває Україна, яка купівельна спроможність у населення.

І я вже не кажу про особливості, пов’язані з коронавірусом та обмеженнями. І що гральний ринок, якщо відкриватиметься, то зробить це в розпал обмежувальних заходів, що теж безпосередньо вплине й на показники, і на інвестиції, і на прибуток. Тому потрібно спускатися на землю. У цьому ми бачимо здоровий підхід.

Якщо ж буде прийнятий нежиттєздатний формат, то таким він і залишиться. Якщо в нас тіньовий чи сірий складник переважатиме, то всі ці корупційні ризики, які мали б вже закінчитися з прийняттям закону, нікуди не дінуться й буде “наша пісня гарна й нова, починаймо її зі знову”. Але сподіваємося на здоровий глузд, який мусить узяти гору», – зазначив експерт.


Поки розгляд законопроєкту № 2285-д у другому читанні триває, на сайті Ukrainian Gaming Week ви будете знаходити найактуальніші новини з його просування.

Докладніше про те, які зміни глава ВСПІР вважає необхідними внести в український закон про регулювання азартної галузі, читайте в інтерв’ю.

Підпишіться, щоб отримувати новини