Юридичний консультант Random Systems Заза Барамідзе в новому випуску подкасту «Інсайдер UGW»: про центральну систему моніторингу в Грузії

Юридичний консультант Random Systems Заза Барамідзе в новому випуску подкасту «Інсайдер UGW»: про центральну систему моніторингу в Грузії
18.05.2021

Вийшов новий випуск подкасту «Інсайдер UGW» з Зазою Барамідзе – консультантом із юридичних питань Random Systems! Інтерв’ю провів бренд-амбасадор Ukrainian Gaming Week 2021 Лаврентій Губін.

Гість подкасту розповів про центральну систему моніторингу та труднощі її впровадження в Грузії. Спеціаліст відповів на запитання про переваги системи для організаторів азартних ігор і робочий підхід до налагодження процесу сертифікації грального устаткування.

Докладніше про грузинський досвід регулювання гемблінг-діяльності – далі в інтерв’ю.

Інтерв’юер: Лаврентій Губін (Л. Г.)

Респондент: Заза Барамідзе (З. Б.)

Л. Г.: Які основні принципи центральної системи моніторингу?

З.Б.: Очевидно, що передусім мова йде про фінансові аспекти. Але ми також стежимо й за деякими іншими питаннями, наприклад інцидентами, аномаліями, певними подіями тощо. Це досить складний і вичерпний інструмент у руках уряду, що дає змогу все контролювати та добре регулювати.

Л. Г.: Які труднощі ви бачите під час впровадження цієї системи в Грузії? Які основні проблеми виникають у процесі?

З. Б.: Перша проблема – пандемія COVID-19. Ми все планували ось уже три роки. І коли справа дійшла до впровадження в життя, пандемія змінила все, цілий підхід.

Контракт із Random Systems був укладений у серпні 2020 року, але ми все ще перебуваємо в режимі форс-мажору через COVID-19. Уже зараз відкрито орієнтовно 20% наземних закладів. Очевидно, є багато труднощів.

Ми також маємо розглядати діловий бік речей із погляду пандемії. Я маю на увазі… особливо наземні казино та слот-зали, які були закриті понад рік. А тепер перед ними нові правила, витрати та ресурси, які вони мають застосувати, щоб інтегруватися в систему. Це передусім те, з чим ми зараз стикаємося.

Інша справа, що азартні ігри в Грузії легальні вже понад 15 років. Це вперше, коли дійсно працює правильне регулювання європейського зразка. Бізнесу дуже складно пристосуватися, бо він займався цим протягом 15 років одним способом, а тепер ми просимо його робити щось зовсім по-іншому.

Очевидно, що бізнес намагається пристосуватися, але проблеми залишаються. Деякі компанії – у процесі розроблень із технічного боку, інші – у юридичних питаннях, а також у фінансах.

Але я мушу сказати, що зараз не тільки держава, а й бізнес бачить для себе багато переваг. Наші відносини поліпшуються з кожним днем. Тому ми впевнені, що подолаємо всі ці труднощі.

Приєднуйтеся до Telegram-чату,

щоб познайомитися з лідерами світового грального ринку й у зручному форматі поспілкуватися з професіоналами галузі! Перейти

Л. Г.: Які переваги центральної системи моніторингу для гральних операторів?

З. Б.: Для них є різні переваги, але я хочу підкреслити два основні моменти. Перший: оскільки досі не було належного регулювання, уряд, як ви знаєте, завжди недовірливо ставився до бізнесу.

В основному це було так – уряд дає бізнесу спокій, наприклад, на 3-4 роки. А потім він приходить для проведення аудиту. Податкові органи знаходять багато порушень, виписують космічний штраф. І це був величезний головний біль як для держави, так і для бізнесу.

Тепер цього не може статися, оскільки ми займаємося звітами, є неупередженою третьою стороною. Ми будемо доповідати про все. Тому не потрібно нікуди ходити, якщо тільки хтось не порушує закон чи не приховує що-небудь. Це перша перевага. Тепер бізнес починає відчувати себе в безпеці з цього погляду.

Інша справа, деякі видання в Грузії, які в основному пов’язані з різними неурядовими громадськими організаціями (НУО), повідомляють про космічні доходи від азартних ігор. Вони заявляють, скажімо, про 18 і 20 мільярдів на рік, що, звісно ж, неправда!

Бізнес, очевидно, намагається чинити опір, але оскільки він не дуже популярний, як відомо… він ніде не популярний. Ніхто не вірить бізнес-сектору, усі вірять НУО. З цього погляду в них величезна проблема з піаром. Одна з перших речей, про яку нас попросила Асоціація грального бізнесу Грузії, – опублікувати цифри, фактичні, реальні цифри, які ми бачимо. Вони дійсно хочуть із цим розібратися.

Л. Г.: В Україні є певна проблема із сертифікацією. А у вас також планується сертифікація обладнання та програмного забезпечення. Як буде налагоджений цей процес?

З. Б.: Насправді процес сертифікації досить обтяжливий. Це вимагає багато ресурсів. Рішення, яке знайшов уряд Грузії, полягає в тому, що, по суті, ми не хочемо винаходити велосипед, правда?

У світі багато лабораторій, і деякі – з дуже високою репутацією. Те, що ми в основному робимо, якщо в когось є, скажімо, сертифікати GLI, BMM або Quinel, – приймаємо, визнаємо ці сертифікати. І нас не хвилює подальший процес сертифікації.


Приєднуйтеся 21-22 вересня до Ukrainian Gaming Week 2021, щоб знайти рішення для успішного ведення бізнесу на гральному ринку України, який розвивається!

Програма та реєстрація >>>

Підпишіться, щоб отримувати новини